Vady sluchu

Vady a poruchy sluchu

Vady sluchu mohou být geneticky podmíněné (i v rámci různých syndromů), vrozené získané vady (vznikly v embryonálním stadiu nebo v souvislosti s porodem), získané kdykoliv během života. Poruchy sluchu jsou různého stupně nedoslýchavosti až hluchoty. Při včasné diagnostice vad sluchu se může co nejdříve zahájit rehabilitace naslouchadly či kochleárním implantátem a tím dítěti umožnit normální vývoj řeči.

Lidské ucho je komplikovaný  orgán pro vnímání zvuků z okolí. V uchu je kromě schopnosti vnímat zvuky ukryt také analyzátor pro vnímání pocitu rovnováhy, přímočarého a otáčivého pohybu a polohy těla v prostoru.

Něco málo anatomie:

 • Část přívodní – boltec, zvukovod
 • Část převodní – bubínek, dutina bubínková (středoušní), sluchové kůstky, Eustachova trubice, oválné okénko
 • Část vnímací – hlemýžď, ústrojí Cortiho v hlemýždi, sluchový nerv v dolní části

Sluchové  vady podle stupně postižení

Na základě odborných vyšetření může být stanovena ztráta suchu v decibelech. Podle stupně ztráty můžeme rozlišit nedoslýchavost přibližně takto:

 • Lehká nedoslýchavost (20 – 40 dB)
 • Středně těžká nedoslýchavost (40 – 60 dB)
 • Těžká nedoslýchavost (61 – 80 dB)
 • Praktická hluchota ( nad 81 dB)
 • Úplná hluchota při žádném zvukovém vjemu

Lidé s lehkou nedoslýchavostí mívají obtíže se slyšením v hluku, na ulici, v hovoru s více osobami najednou, nebo při sledování televize. Lidé se středně těžkou nedoslýchavostí již potřebují sluchadla, která umožňují dobré rozumění hlasité řeči. U těžké nedoslýchavosti jsou sluchadla nutností a lidé prakticky ohluchlí se bez sluchadel prakticky neobejdou. K dobrému rozumění jim také pomáhá odezírání. U úplně hluchých lidí sluch pomocí sluchadel bohužel korigovat vůbec nelze.

Sluchové  vady podle místa postižení

 • Převodní poruchy sluchu – tyto poruchy vznikají poškozením zevního nebo středního ucha (můžeme sem zařadit například akutní či chronický zánět středního ucha, zánět zvukovodu a bubínku, mazová zátka ve zvukovodu, vpáčené bubínky na základě zvětšené nosní mandle u dětí apod.)
 • Percepční poruchy sluchu – vznikají postižením vnitřního ucha nebo sluchového nervu. (sem můžeme zařadit např. stařeckou nedoslýchavost, poškození sluchu nadměrným hlukem, postižení sluchu jako komplikace některých infekčních onemocnění, jako je zánět mozkových blan, příušnice, poškození sluchu na základě užívání toxických látek, léků, poškození sluchu v souvislosti s genetickými poruchami, atd.)

Sluchové  vady podle doby vzniku

Dále můžeme rozlišovat sluchové vady podle toho, zda jsou vrozené nebo získané.

Je možné, že se u Vás v rodině u někoho sluchová vada již objevila, pak mluvíme o zděděné sluchové vadě (příčinou je tedy dědičnost).

Získané  sluchové vady mohou vzniknout v období :

 • Těhotenství – užívání tzv. ototoxických látek (např. Streptomycin, Gentamycin, diuretické léky, alkohol, drogy, kouření,…) To vše má negativní dopad na vývoj sluchového orgánu obzvláště během prvních týdnů těhotenství. Dále sem můžeme zařadit virové infekce matky (zarděnky prodělané v prvních 12týdnech těhotenství bývají příčinou hluchoty až u 95% případů, toxoplasmóza a spalničky mohou také způsobit trvalé poškození sluchu a to i v případě, že matka tuto nemoc prodělala těsně před těhotenstvím, nebo v prvních týdnech těhotenství). Rozdílný Rh faktor rodičů můžezpůsobit, že dítě má jiný Rh faktor než matka. Důsledkem může být vrozená nedoslýchavost nebo hluchota často doprovázená velmi těžkou novorozeneckou žloutenkou. Často se při tomto postižení vyskytuje i poškození CNS ve formě dětské mozkové obrny.
 • Porod – jako kritické se řadíme tzv. klešťové porody, protrahované porody. Během takto obtížných porodů může dojít ke krvácení do mozku, do vnitřního ucha s jeho následným poškozením. Dále sem řadíme nedonošené děti nebo děti s nízkou porodní hmotností.
 • Období po narození – příčinami vzniku sluchových vad v tomto období bývají úrazy hlavy, lebky, podávání ototoxických látek (tedy látek, které negativně působí na sluchový orgán.

Sluchové vady, které  vzniknou před ukončením vývoje řeči se označují jako prelingvální vady sluchu. Pokud vzniknou vady sluchu u lidí s rozvinutou řečí, mluvíme o postlingválních vadách sluchu.

Poslední otázka v poradně

nemluví

Dobrý den, jsem babičkou úžasné holčičky narozené ve 25tt, porodní váha cca 600g. Dle lékařů popřela zákony přírody, ačkoli začala chodit ve dvou letech, je neuvěřitelně šikovná, zdá se, že velmi inteligentní, miluje různé rébusy, vždy si poradí, avšak nemluví. Přitom jsme zjistili, že umí říct máma, táta tak trochu ploše, a papa. Nepoužívá, na maminku nezavolá, zdá se, že všemu rozumí, chápe význam slov, pokyny téměř vždy zvládne hravě, sama se obléká, obouvá, jí (jí málo, ve 43 měsících váží necelých 10 kg), nikdy nevzala do pusy sladké ani nápoj, má spoustu aktivit - má je velice ráda, jen nemluví. Může jít jen o prostou opožděnost? Lékaři vyčkávají, mě se to osobně nelíbí. Děkuji za odpověď, Lamáčková

Novinky

Logopedonline napsal knížku

Logopedonline doporučuje novou knížku, která je určena především rodičům malých dětí s vadami řeči. V knížce se dozvíte, jaké jsou nejčastější vady řeči u dětí, jak je rozpoznat, na koho se obrátit a kdy. Najdete zde také praktické rady a cvičení, která můžete provádět doma i na logopedii. Přečtete si příběhy z praxe, díky kterým zjistíte, že problémy s řečí jsou řešitelné smiley Ať se Vám knížka líbí a je přínosná yes

http://www.pasparta.cz/e-shop/pedagogika-specialni-pedagogika/jak-pomoci-svemu-diteti-s-vadou-reci

Nejvíce hledané výrazy

Logopedie, Logoped, Špatná mluva, Špatná výslovnost, Vady řeči, Vady sluchu, Výslovnost hlásek, Logopedická ambulance, Logopedická cvičení, Logopedická cvičení ke stažení, Logopedická cvičení online, Logopedické pexeso, Logopedické říkanky, Logopedické říkanky ke stažení, Logopedické říkanky online, Logopedická poradna