Vady řeči

Úvod

Pojem vada řeči se stále více dostává do povědomí odborníků i laické veřejnosti, protože počet dětí s různými typy vad řeči stále výrazně narůstá. Bylo by však hrubou chybou, kdybychom se zmínili pouze o vadách řeči u dětí. Existuje celá škála různých vad řeči, které se týkají také dospělé populace. V obecném povědomí lidí je logoped jakýmsi učitelem, který vyvozuje u dětí správnou výslovnost. To ale v současné době není zdaleka pravdou. Logoped musí mít vysokoškolské vzdělání a pokud pracuje pod resortem ministerstva zdravotnictví, musí být zařazen do předatestační přípravy a po třech letech práce v logopedické ambulanci s odborným dozorem skládá atestaci v oboru logopedie. Poté se stává klinickým logopedem, který může pracovat samostatně jak s dětmi, tak i s dospělými. Klinický logoped má odborné vzdělání a je oprávněn k tomu, aby spolupracoval s celou řadou další odborníků, především z oblasti medicíny. Velmi často je potřebná spolupráce s pediatry, klinickými psychology, foniatry, lékaři ORL, neurology, zubními lékaři a celou řadou dalších. Klinický logoped diagnostikuje, provádí terapii a spolupracuje s rodinou, mateřskými školami, základními i speciálními školami.

Na našich stránkách bychom vás rádi seznámili s problematikou logopedie a poskytli vám co nejvíce informací z tohoto oboru.

Komunikace, verbální i neverbální je přirozenou schopností člověka. Obtíže s řečí nejsou jednoduchou problematikou, a proto zde předkládáme malé rozdělení vad řeči. Obecně hovoříme o tzv. Narušené komunikační schopnosti. Narušenou komunikační schopnost rozdělujeme na:

Pravděpodobně se většina lidí ve svém životě setkává s někým ve svém okolí, kdo trpí nějakou vadou řeči, ale nic konkrétního o ní neví. Na našem webu se snažíme podat jakýsi ucelený přehled vad řeči a jejich krátký popis s náznakem terapeutických možností a také prognózou jednotlivých vad.

Poslední otázka v poradně

Pdplenkování dvouletého dítěte s ADHD a Dysfázií

Dobrý den, mám 2 letou dceru s ADHD a vývojovou dysfázií.V září nastupuje do speciální mateřšké školy,kde nám řekli,že musí být dcera bez pleny.Chtěla jsem se zeptat,jakým způsobem mám dceru odplenkovat,když vůbec nemluví ani nereaguje na žádné příkazy nebo povely?V řeči je na úrovni 9ti měsíčního dítěte a vývojově 15ti měsíčního. Je peo tyto děti stanovená nějaká hranice věku,kdy by měly být samostatné v oblasti hygieny a samoobsluhy?Případně,jestli jsou nějaké vyhlášky apod.kterými bych mohla ve školce argumentovat pro to,aby mohla dcera mít plenu,dokud nebude dostatečně zralá na to,aby se odplenkovala? Mohou to po nás vůbec vyžadovat?U speciálního zařízení bych očekávala,že jsou na tuto problematiku připraveni a vyjdou nám vstříc. Ve vnitřním řádu školky jsem nevyčetla tento konkrétní požadavek,pouze všeobecně zvládání hygienických návyků vzhledem k věku a schopnostem dítěte. Velmi děkuji za odpověď. K.Strnadová

Novinky

Pro klienty VZP je u nás péče zdarma

Pro klienty VZP je u Logopedonline péče zdarma


Děti a dospělí, kteří jsou pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny, mají logopedikou péči v naší poradně hrazenou přes pojišťovnu. Nezbytně nutné je k tomu doporučení (žádanka na logopedii)  od dětského lékaře. U dospělých doporučení (žádanka) od obvodního lékaře.
Hrazení logopedické péče přes VZP se týká klientů, kteří dochází do k nám do poradny. Nevztahuje se na logopedii přes skype a jiné formy logopedické péče.

Nejvíce hledané výrazy

Logopedie, Logoped, Špatná mluva, Špatná výslovnost, Vady řeči, Vady sluchu, Výslovnost hlásek, Logopedická ambulance, Logopedická cvičení, Logopedická cvičení ke stažení, Logopedická cvičení online, Logopedické pexeso, Logopedické říkanky, Logopedické říkanky ke stažení, Logopedické říkanky online, Logopedická poradna