Online poradna

Logopedická online poradna je tu pro vás zcela zdarma každý den. Pokud máte jakýkoliv problém nebo dotaz týkající se problematiky logopedie (vad řeči, vad sluchu, poruch hlasu a dalších) pak neváhejte a napište nám. Klinický logoped je připraven k tomu, aby poskytl odbornou odpověď na váš dotaz.

Nový dotaz

Název dotazu:

 

Jméno:

 

Email:

Text dotazu:

 

Poradna

Jazyk medzi zubkami
Dobry den. vsimla som si, ze moj 4,5 rocny syncek dava jazyk medzi zubky pri vyslovovani s,z...mozem nieco urobit, aby sa zbavil tohto zlozvyku? Dakujem.
Ivana | 8.8.2017
Dobrý den paní Ivano,
doporučila bych Vám zajít na logopedii. Způsob tzv. mezizubní výslovnosti sykavek je potřeba cvičit s pomocí logopeda. Dítě se musí naučit, jak správně nastavit mluvidla (především zuby a jazyk). Logoped Vám názorně ukáže co a jak byste spolu doma měli cvičit.

Přeji hezký den.

S pozdravem Eva Kolesová
Klinický logoped | 9.8.2017
19 mesacny syn nerozprava
Dobry den. Moj syn je narodeny v 33tt,momentalne ma 19 mesiacov a nerozprava. Vie povedat len mama. Rozumie vsetkemu ale nerozprava... Mozem mu nejako pomoct aby zacal rozpravat? Dakujem. Andrea
Andrea | 3.8.2017
Dobrý den paní Andreo,
předčasně narozené děti mívají často opožděný vývoj řeči nebo opožděný motorický vývoj. Riziková těhotenství a rizikové porody mívají negativní dopad na rozvoj centrální nervové soustavy (CNS), která se na psychomotorickém vývoji podílí.
Váš chlapeček je ještě malý a potřebuje čas. Důležité je, že se oblast porozumění vyvíjí dobře. Dobré rozumění a zdravý sluch je pro vývoj řeči důležitý základ. U malých dětí, jako je Váš syn je nejdůležitější rozvíjet motoriku a motorické činnosti. Dále je důležité hodně mlluvit. Popisovat vše co děláte, vidítě, slyšíte. Zpívejte písničky, zkoušejte jednoduché říkanky doprovázené pohybem. Zkuste ho učit gestikulovat a doprovázet gesta zvuky. Nyní je nejdůležitější, aby Váš syn dostával hodně podnětů. Jeho nervová soustava tyto podněty pasivně přijímá a ve chvíli, kdy dozraje, začne vše také aktivně používat. Do tří let věku je psychomotorický vývoj individuální. Některé děti jsou šikovnější na pohyb, některé zase na řeč. Kdyby se do 36 měsíců věku řeč výrazně nezlepšovala, doporučila bych zajít na logopedii, případně další vyšetření, která logoped doporučí. Nyní to ještě není potřeba.

Věřím, že Váš syn potřebuje čas a vše se srovná.

Přeji hezký den

S pozdravem Eva Kolesová
Klinický logoped | 9.8.2017
Zhorseni reci
Dobry den, mam temer petiletou dceru, ktera byla odjakziva v reci sikovna. Mluvila pomerne brzy. Kolem roka a pul uz dokazala sestavit vety. V soucasne dobe uz umi "r" a skoro i "ř". Jen sykavky ma trochu problematicke. Nicmene posledni dobou zacala znicehonic sislat, patlat slova, mluvit jako mimino a vsemozne se pri reci pitvorit... Chtela bych se zeptat, jak mam vuci ni postupovat? Jestli ji okrikovat, opravovat, nebo delat, jakoby nic? A kdyby to pretrvavalo, jestli vyhledat logopeda/psychologa? Predem dekuji za odpoved
Jana | 28.7.2017
Dobrý den paní Jano,
někdy se stává, že se výslovnost hlásek může zhoršit. Vlivy bývají různé. Vnímavé děti mohou třeba napodobovat nějakého kamaráda ve školce, nebo si s řečí "hrají" a zkouší mluvit jako někdo jiný (miminko, kamarád, apod.). Jestli bude nesprávná výslovnost sykavek Vaší dcerky přetrvávat i nadále, doporučila bych zajít k logopedovi. Psychologické vyšetření v tomto případě není třeba.

Přeji hezký den.

S pozdravem Eva Kolesová
Klinický logoped | 9.8.2017
Dite ve 2 letech a 3 mesicich vubec nemluvi
Dobry den. Muj syn (2r +3 m) vubec nemluvi. Je druhorozenym, ma starsiho bratra o 1,5r. Chodi samostatne od 8 mesicu, leze, splha, motoricky srovnatelny se starsim bratrem. Na me vety reaguje, zda se, s porozumenim-prinese, poda, svlekne, obuje, nakrmi se, zamava. Casto se vzteka, je-li vyrusen, nebo ma delat neco ji eho. A!!!! Nemluvi - zadne artikulovane zvuky (ani zvirat), nerekne mama, tata, "ham" by se dalo akceptovat. Prijde mi, ze ma lina mluvidla. Nenaspuli pusu, jen vyplazuje jazyk a vydava zvuky. Otazka zni, jak ho rozmluvit? Dekuji
Katerina Vlachova | 23.7.2017
Dobrý den paní Vlachová,
omlouvám se za zpožděnou odpověď na Váš dotaz v logopedické online poradně.

Podle Vašeho popisu je možné, že se u Vašeho syna jedná o tzv. Opožděný vývoj řeči (OVŘ). Většinou diagnostikujeme OVŘ až po dovršení třetího roku věku. Ale podporou vývoje řeči se samozřejmě lze zabývat i dříve. Když dítě nemluví adekvátně vůči svému věku, může s tím souviset celá řada různých příčin. Mezi nejčastější patří pomalé dozrávání centrální nervové soustavy (CNS), která se na vývoji řeči podílí. Když se vše vyvíjí správně, dítě řeči rozumí, reaguje na pokyny, snaží se domluvit gestikulací a zvuky, má tendence nápodoby intonace a melodie řeči. V současné době můžete podpořit rozvoj řeči cíleným rozvojem motoriky (hrubé a jemné motoriky). Motorika má totiž přímý dopad na rozvoj řeči. Dále je důležité dodávat dítěti co nejvíce podnětů. Popisovat vše co děláte, vidíte, slyšíte, zpívat jednoduché písničky, říkat říkanky doprovázené pohybem, jakoukoliv činnost doprovázet jemnou motorikou (např. stavění komínu z kostek, vkládání kostek, obrázků podle tvaru či předlohy - k těmto činnostem se hodí různé dřevěné hračky, kostky s obrázky zvířatek, dopravních prostředků, apod.)

Dozrávání CNS lze podpořit také doplňky stravy, které obsahují Omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Doporučuji sirup Eye Q. Lze zakoupit v lékárně. Můžete také zajít na konzultaci ke klinické logopedce. Měla by s Vámi stav řeči a celkového vývoje Vašeho syna prokonzultovat, ukázat vzdělávací hračky, které je možné používat a doporučit, co spolu můžete trénovat doma. Pokud budou výhledově nutná další doplňková vyšetření, doporučí Vám, na koho se obrátit.

Věřím, že Váš syn rozmluví a vše se časem srovná.

S pozdravem Eva Kolesová
Klinický logoped | 9.8.2017
porucha reci nasledkem traumatu
Dobry den, potrebovala bych poradit. Pritelovi je 32 let a ma problem se zadrhavanim az koktanim pri vyslovovani pocatecnich hlasek jako je p, t, d, b, g, k, m, atd. problemy s reci si nese od svych peti let, jako nasledek fyzickeho napadeni jeho otcem. Mohli byste mi prosim poradit, o jakou formu poruchy reci se presne jedna (abych si mohla vyhledat podrobnejsi informace), pripadne jestli staci konsultace a cviceni logopedickeho razu, ci bychom je museli doplnit o psychologickou terapii? Mohli byste mi doporucit konkretni typy cviceni ci konkretni pomocnou literaturu? Dekuji moc za radu!
Tereza G. | 21.7.2017
Dobrý den paní Terezo,
omlouvám se za zpožděnou odpověď na Váš dotaz v logopedické online poradně.

Podle Vašeho popisu, předpokládám, že se u Vašeho partnera jedná o Koktavost. Koktavost je složitá vada řeči, která se projevuje nejen v oblasti neplynulosti řeči, ale také v oblasti psychiky a sociální interakce.
K terapii Koktavosti je potřeba přistupovat komplexně. Důležité je, navštívit odborníky, kteří se Koktavostí zabývají. V ČR se problematikou Koktavosti zabývá Klinika LOGO v Brně a v Praze: www.moje-klinika.cz
Poskytuje klientům logopedickou i psychologickou péči, případně doporučí vhodné postupy a vyšetření při diagnostice i terapii Koktavosti. Doporučila bych obrátit se na ně jako první. Věřím, že Vám poskytnou potřebné rady, případně péči.

Přeji hezký den.

S pozdravem Eva Kolesová
Klinický logoped | 9.8.2017


Poslední otázka v poradně

Jazyk medzi zubkami

Dobry den. vsimla som si, ze moj 4,5 rocny syncek dava jazyk medzi zubky pri vyslovovani s,z...mozem nieco urobit, aby sa zbavil tohto zlozvyku? Dakujem.

Novinky

Pro klienty VZP je u nás péče zdarma

Pro klienty VZP je u Logopedonline péče zdarma


Děti a dospělí, kteří jsou pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny, mají logopedikou péči v naší poradně hrazenou přes pojišťovnu. Nezbytně nutné je k tomu doporučení (žádanka na logopedii)  od dětského lékaře. U dospělých doporučení (žádanka) od obvodního lékaře.
Hrazení logopedické péče přes VZP se týká klientů, kteří dochází do k nám do poradny. Nevztahuje se na logopedii přes skype a jiné formy logopedické péče.

Nejvíce hledané výrazy

Logopedie, Logoped, Špatná mluva, Špatná výslovnost, Vady řeči, Vady sluchu, Výslovnost hlásek, Logopedická ambulance, Logopedická cvičení, Logopedická cvičení ke stažení, Logopedická cvičení online, Logopedické pexeso, Logopedické říkanky, Logopedické říkanky ke stažení, Logopedické říkanky online, Logopedická poradna